Адвокатське бюро "Валентини Журавель"
Примушування особи без її добровільної згоди до вступу в статевий зв’язок є кримінально караним діянням, передбаченим ст.154 КК України.
Такий злочин визнається закінченим з моменту примушування незалежно як від того, чи погодилася потерпіла особа на здійснення акту сексуального характеру, так і від того, чи відбувся він.
Примушування може бути спрямоване на те, щоб схилити іншу особу до статевого зв’язку як із тим, хто примушує, так і з іншою особою, на користь якої діє винна особа.
Якщо такі дії здійснюються щодо потерпілої, яка матеріально або службово залежна або поєднані з погрозою знищення, пошкодження або вилучення майна потерпілої чи її близьких родичів, або з погрозою розголошення відомостей, що ганьблять її чи близьких родичів, то такі дії є ще більш суспільно-небезпечними.
У чому полягає ПРИМУШУВАННЯ❓
Примушування до вступу в статевий зв’язок вчиняється через використання психічного чи фізичного насильства у вигляді погроз, як прямих так завуальованих, залякування, непристойні зауваження, шантаж, доторкання, поплескування і т. ін.
Примушування може здійснюватись у будь-якій формі (усно, письмово, з використанням засобів зв'язку), адресуватись потерпілій особі як безпосередньо, так і через третіх осіб.
Матеріальна та службова залежність.
Матеріальна залежність означає, що матеріальна допомога з боку суб'єкта злочину виступає єдиним, основним або істотним джерелом існування потерпілої особи і позбавлення такої допомоги здатне поставити жінку або чоловіка у скрутне становище (перебування на повному або частковому утриманні винного, проживання на його житловій площі і тд).
Службова залежність означає, що:
◾ потерпіла особа є підлеглою винного по роботі;
◾ потерпіла особа підлягає службовому контролю з боку винного;
◾ реалізація істотних інтересів потерпілої особи залежить від поведінки винного по службі (наприклад, науковий керівник і аспірант, викладач і студент, слідчий та обвинувачений).
Наявність матеріальної або службової залежності означає, що потерпілий, обираючи той чи інший варіант своєї поведінки, вимушений орієнтуватись на інтереси винного.
Одержання службовою особою за виконання чи невиконання дій по службі такої послуги немайнового характеру, як вступ у статевий зв'язок, за наявності до цього підстав може розцінюватись як зловживання службовим становищем, вчинене в інших особистих інтересах, і кваліфікуватись за відповідною частиною ст. 364 КК України.
❗АЛЕ НЕ є примушуванням дії, спрямовані на те, щоб спокусити особу обіцянками безпідставного надання їй певних благ (наприклад збільшити розмір зарплати або призначити на більш високооплачувану посаду тощо), поблажливого ставлення, незважаючи на неналежне виконання професійних обов’язків, тощо, оскільки в такому випадку йдеться не про примушування, а про вигідність настання таких наслідків для потерпілого.