top of page

Виплата заробітної плати працівникам 
юридичної особи, власником якої є громадянин рф

24 лютого 2022 року Указом Президента України на території України запроваджений режим воєнного стану, що сприяло прийняттю низки нормативно-правових актів всіма державними інституціями. Так, Правлінням Національного банку України затверджено Постанову «Про роботу банківської системи в період воєнного стану» № 18 від 24.02.2022, яка встановлює не тільки регулювання розрахунків в національній валюті, валютних операцій під час експорту-імпорту, купівлі-продажу валюти, а ще й здійснення операцій за рахунками резидентів РФ/Республіки Беларусь (далі за текстом – РФ/РБ) або пов’язаних з ними осіб.

Пунктом 15 Постанови встановлено зупинення здійснення видаткових операцій за рахунками резидентів РФ/Республіки Беларусь, юридичних осіб, кінцевими бенефіціарними власниками (далі за текстом – КБВ) яких є резиденти РФ/Республіки Беларусь.

зображення_viber_2023-01-17_13-08-06-850.jpg

 

Але що робити з оплатою праці працівників або наданих послуг (виконаних робіт) за цивільно-правовими угодами такої юридичної особи?

 

По-перше, Конституцією України закріплено захист права на своєчасне одержання винагороди за працю. 04.03.2022 до згаданої вище Постанови НБУ внесено зміни, якими передбачені винятки щодо видаткових операцій. Так, юридична особа може здійснювати видаткові операції на території України з соціальних виплат, виплат заробітної плати, оплати комунальних послуг, сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Тобто виплата заробітної плати працівникам та сплата податків юридичними особами, які мають російських чи білоруських бенефіціарів, дозволена.

По-друге, банкам забороняється проводити операції, що порушують визначенні цією Постановою обмеження, сприяють або можуть сприяти їх уникненню. Отже, якщо юридична особа віддає перевагу не зарахуванню працівника у штат, а залученню спеціалістів за цивільно-правовими договорами чи договорами надання послуг (виконання робіт), тобто аутсорсу, відповідно оплатити вартість наданих ними послуг (робіт) неможливо. Дане обмеження є обґрунтованим з точки зору захисту від недобросовісних дій юридичних та фізичних осіб, причетних до РФ/РБ.

Додатково п. 17 Постанови забороняється уповноваженим установам здійснювати будь-які валютні операції, учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження (зареєстрована/постійно проживає) в РФ/РБ, а також для виконання зобов’язань перед такими юридичними або фізичними особами.

 

Крім того, пунктом 15-2 цієї ж Постанови НБУ передбачено, що НБУ приймає рішення щодо здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками таких юридичних осіб на підставі звернень (клопотань) державних органів України, які надаються у зв’язку зі здійсненням такими юридичними особами важливих функцій та/або надання важливих послуг, підписаних керівником державного органу/особою, яка виконує його обов’язки/уповноваженим на це заступником керівника державного органу.

Само собою, що скористатися цією можливістю можуть, по-перше, не всі юридичні особи, а, по-друге, таким юридичним особам необхідно ще довести державним органам важливість виконуваних ними функцій чи послуг, що надаються.

 

Адвокати Адвокатського бюро «Валентини Журавель» надають юридичні консультації щодо обмежень та заборон Правління НБУ здійснення операцій у період воєнного стану, а також здійснюють представництво у органах державної влади.

Щоб отримати консультацію адвоката

Або зателефонуйте нам: 

або

bottom of page