Адвокатське бюро "Валентини Журавель"
Разом із запровадженням воєнного стану перед бізнесом і державою знову, як і у 2014-2015 рр., постало питання щодо виконання платниками податків своїх податкових обов’язків. Звичайно, більшість акцентує увагу саме на сплаті податків, проте варто не забувати і про подання звітності, і реєстрацію ПН/РК, і надання відповідей на запити контролюючого органу, які можуть тягнути за собою не тільки накладення штрафів, а й анулювання статусу платника певних податків, проведення податкових перевірок.
Запровадження Кабінетом Міністрів України переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), надало можливість бізнесу посилатися на неможливість виконання податкових обов’язків, хоча фактично не врегулювало їх відносини з ДПС у цьому питанні, оскільки не мало чіткого законодавчого регулювання.
Відповідно створювалися передумови такої ж ситуації, як і 2014-2015 рр., коли підприємства, зареєстровані на той момент на території Донецької та Луганської областей, не могли належним чином і у встановлений строк виконати свої податкові обов’язки. Це було пов’язано з необхідністю перереєстрації місцезнаходження підприємства (з неконтрольованої території на контрольовану) і так само місця обліку в органі доходів і зборів. Це спричинило виникнення низки спорів з контролюючими органами, які доводилося вирішувати у тривалих судових провадженнях.
Для попередження подібних ситуацій було внесено низку змін до законодавства, в т.ч. Законом № 2260-ІХ від 12.05.2022р. Зокрема, даним Законом встановлюється фінансова відповідальність, що застосовуватиметься до платників податків, які мали можливість, але не виконали у встановлені цим Законом строки свої податкові обов’язки (реєстрація ПН/РК, подання звітності, сплата податків), строк виконання яких припадав на лютий-травень 2022 року. При цьому зауважувалося і про звільнення від такої відповідальності у разі неможливості виконання цих обов’язків.
📌Але яке обґрунтування і докази будуть достатніми для ДПС у цій ситуації?
Певний період часу платники податків вимушені були звертатись до ДПС із заявами та надавати підтверджуючі документи, проте впевненості у незастосуванні до них санкцій це не додавало. Як наслідок, Міністерством фінансів України затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 р. XX Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (Наказ № 225 від 29.07.2022р.).
Цей Порядок встановлює підстави для віднесення платника податків до таких, що не мають можливості виконувати свої податкові обов’язки, перелік документів, який може бути ним поданий на підтвердження контролюючому органу, врегульовано порядок розгляду таких заяв та прийняття контролюючим органом рішення про неможливість виконувати податкові обов’язки.
Отже, розглянемо порядок підтвердження неможливості виконання податкових обов’язків.
📌Підстави неможливості виконання податкових обов’язків
Для юридичних осіб підстави неможливості виконання податкових обов’язків, пов’язані з втратою первинних документів, неможливістю використати (чи вивезти) документи (у зв’язку з військовою агресією рф; ризиком для життя чи здоров'я посадової особи; встановленням в умовах воєнного стану заборон/обмежень); можливістю витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі; відсутністю у платника податків інших посадових осіб, уповноважених нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати звітність, або можливості у власника їх призначити (за умов, передбачених пп. 5 п. 1 розд. ІІ Порядку); перебування платника податків на окупованій території чи в зоні бойових дій, а також наявність інших обставин непереборної сили, підтверджених документально.
Для платників податків – фізичних осіб, в т.ч. самозайнятих осіб підстави неможливості виконання податкових обов’язків (окрім пункту щодо посадових осіб) збігаються та встановлюються підстави, пов’язані з призовом на військову службу під час загальної мобілізації або перебуванням в підрозділах ТрО; перебуванням на стаціонарному лікуванні або відпустці (за висновком ВЛК) у зв'язку з пораненням, хворобою (у зв’язку із виконанням обов'язків військової служби; або одержаними в результаті бойових дій і пов'язаних із ними нещасних випадків; або внаслідок насильницьких дій службовців збройних формувань РФ у районі бойових дій або тимчасової окупації); належність до працівників військових формувань та інших осіб, які беруть безпосередню участь у забезпеченні національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф; втрата/відсутність (смерть, визнання безвісно відсутнім тощо) осіб, які зобов'язані подавати податкову декларацію від імені малолітньої/неповнолітньої, недієздатної особи, якщо такі не перебувають на повному утриманні інших осіб або держави; знаходженням первинних документів на територіях, на яких ведуться (велися) воєнні (бойові) дії, які оточено (заблоковано) або тимчасово окуповано збройними формуваннями рф.
Отже, у разі неможливості виконувати податкові обов’язки та наявності вищенаведених підстав платник податків може звернутися до контролюючого органу за місцем податкової адреси або сервісного центру контролюючого органу із заявою довільної форми та підтверджуючими обставини документами. Також дана заява може бути подана і через Електронний кабінет платника податків.
Дана заява, окрім стандартних реквізитів документа, має містити чітке та стисле обґрунтування підстав неможливості виконання податкових обов’язків та які саме обов’язки платник не мав/не має можливості виконати та протягом яких податкових періодів.
📌Для подання заяв та документів до них Порядок встановлює різні строки для кожного випадку:
- платники податків, які мають можливість подати заяву на момент набуття Порядком чинності, мали її подати до 30.09.2022 року;
- для тих, у яких така можливість з’явилася після дати набрання чинності Порядком, та тих, які на дату набрання чинності Порядком мали можливість виконувати свої податкові обов’язки, але втратили, мають подати одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків, але не пізніше 60 календарних днів з моменту відновлення можливості.
📌Щодо порядку розгляду заяв платників податків контролюючим органом
Заява платника податків розглядається протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем її отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення.
Особливістю цього Порядку є те, що контролюючий орган у разі недостатності документів, які підтверджують викладені у заяві обставини, направляє платнику податків попереднє рішення з пропозицією надання конкретних додаткових документів.
Додаткові документи можуть бути надані платником протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення. У разі ненадання додаткових документів контролюючий орган приймає рішення на підставі попередньо поданої заяви, документів та інформації.
При цьому Порядком обов’язок доведення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконати податкового обов'язку покладається на контролюючий орган.
Рішення контролюючого органу оскаржуються як в адміністративному, так і в судовому порядку згідно ПК України.
З вищезазначеного можна зробити висновок про те, що Порядок встановлює чітке регулювання відносин між платниками податків та ДПС України, а також надає певні гарантії платникам, хоча і не виключає в майбутньому прийняття ДПС неправомірних рішень.
✔Фахівці Адвокатського бюро «Валентини Журавель» займаються правовим супроводом підтвердження платником податків неможливості виконання податкових обов’язків, а також оскарження рішень ДПС України як в адміністративному, так і в судому порядку.