top of page

Zero hours contract:

короткий огляд Закону про фріланс

10 серпня 2022 року набув чинності Закон України № 2421-ІХ, яким врегульовані трудові відносини з нефіксованим робочим часом.

Законодавець обґрунтовує прийняття даного закону необхідністю стимулювання економіки, наданням додаткових можливостей у реалізації права на працю та створенням механізму для оформлення співпраці з фрілансерами.

Для врегулювання таких трудових відносин Закон встановлює особливий вид трудового договору – трудовий договір з нефіксованим робочим часом (ст. 211 КЗпП України), який може укладатись, якщо обов’язок працівника виконувати роботу виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно.

2.jpg

Цим Законом на Державну службу України з питань праці покладено обов’язок з розробки типової форми трудового договору з нефіксованим робочим часом.

Оскільки такий вид трудового договору до цього українським законодавством не передбачався, законодавець детально визначив обов’язкові умови договору та запобіжники зловживанням його сторонами.

Отже, розглянемо яким чином врегульовуються відносини за трудовим договором з нефіксованим робочим часом.

 

Роботодавець самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи та в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи, проте має певні обмеження, в тому числі наступні:

-  договір має містити базові години та дні, в які працівник може залучатися до роботи;

способи та строки щодо повідомлення сторонами одна одної про початок виконання роботи та готовність до її виконання чи відмову працівника, строки її виконання тощо;

кількість базових годин не може перевищувати 40 годин на тиждень, проте мінімальна кількість годин робочого часу працівника не може становити менше 32 годин на місяць;

оплата праці працівника здійснюється з фактично відпрацьований час (або за відрядної системи оплати праці – за фактично виконану роботу за встановленими у договорі розцінками).

При цьому роботодавець має враховувати, що заробітна плата працівнику, який протягом календарного місяця виконував роботу менше 32 годин, має бути виплачена у розмірі не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці. Дана норма діє і для відрядної системи оплати праці у разі ненадання протягом місяця роботодавцем роботи працівнику.

У разі згоди працівника на залучення до роботи поза межами базових днів або годин його робота оплачується у розмірі, не меншому ніж передбачено умовами трудового договору, а у разі перевищення нормальної тривалості робочого часу – в порядку оплати роботи в понадурочний час (ст. 106 КЗпП України);

-  окрім загальних підстав для припинення трудового договору, у даному виді договору можуть передбачатися додаткові підстави для його припинення, в т. ч. ті, що стосуються здібностей чи поведінки працівника або причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру.  

 

Кількість договорів

З метою запобігань зловживанням з боку роботодавця встановлено обмеження щодо кількості таких трудових договорів:

-  не більше 10% від загальної кількості трудових договорів, або

- не більше 1-го трудового договору з нефіксованим робочим часом, якщо роботодавець використовує працю менше 10 працівників.

 

Додаткові гарантії для працівників:

-  роботодавець не може забороняти або перешкоджати працівникові виконувати роботу за трудовими договорами з іншими роботодавцями;

-  працівник, який відпрацював на умовах трудового договору з нефіксованим робочим часом понад 12 місяців, має право звертатися до роботодавця з вимогою укладення строкового або безстрокового трудового договору на умовах загальновстановленого у роботодавця графіка роботи з відповідною оплатою праці. Протягом 15 днів роботодавець має розглянути це звернення та надати обґрунтовану відповідь.

У зв’язку із новизною для українського бізнесу трудового договору з нефіксованим робочим часом 16.08.2022 року Міністерство економіки України опублікувало Коментар до Закону України від      18 липня 2022 № 2421-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом»:

Фахівці Адвокатського бюро «Валентини Журавель» надають консультації з трудових відносин, а також послуги з розробки та/або аналізу трудових договорів (контрактів).

Щоб отримати консультацію адвоката

Або зателефонуйте нам: 

або

bottom of page